21.12.2021

Italská vláda schválila nový zákon, podle něhož od 1. ledna 2022 musí mít každý lyžař nebo snowboardista na sjezdovce sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetí osobě. Zavádí i další povinnosti.

Na lyžaře v Itálii čeká nová povinnost

Potvrzení o sjednaném pojištění odpovědnosti – vlastně obdobu povinného ručení – má mít lyžař nebo snowboardista na sjezdovce u sebe, a to v anglickém jazyce (vytištěné nebo například dostupné v aplikaci zvolené pojišťovny) pro případ policejní kontroly.

Za porušení povinnosti pokuta za nedodržení od 100 do 150 eur a odebrání skipasu.

Dekret také výslovně zakazuje lyžování nebo jízdu na snowboardu po požití alkoholu a dalších návykových látek. Dosud šlo o přitěžující okolnost v případě způsobené škody, nově přímo o povinnost bez ohledu na následky. Pokuta může být od 250 do 1000 eur.

Pro děti do 18 let jsou nově povinné přilby – už tedy nejde pouze o doporučení.

Zmíněný zákon (formálně jde dekret, což je vlastně vyhláška s právní silou zákona, vzniklá na základě pověření parlamentem) přijala italská vláda už na konci letošního února, jeho účinnost ale začne 1. ledna 2022. Nejdůležitější jsou články 30 (pojištění odpovědnosti) a 31 (zákaz alkoholu), nicméně součástí jsou i další pravidla bezpečného chování na sjezdovkách. Vycházejí z mnoho let existujícího oficiálního doporučení Mezinárodní lyžařské asociace FIS.

Podle České asociace pojišťoven si lze sjednat pojištění odpovědnosti buď jako součást cestovního pojištění, nebo jako samostatný produkt, nebo jako součást pojištění majetku či nemovitosti. Samozřejmě nejde o žádnou novinku – sjednané pojištění chrání také v jiných situacích než jen na sjezdovce. Italský zákon teď stanoví, že provozovatelé sjezdovek musí nabízet takové pojištění i přímo na místě, aby si ho lyžaři mohli sjednat i na poslední chvíli.

Zdroj: https://www.penize.cz/pojisteni-odpovednosti/431130-lyzovani-v-italii-nova-povinnost-pojisteni-odpovednosti

Můžeme Vám pomoci s pojištěním odpovědnosti? KONTAKTUJTE NÁS ZDE A MY VÁM RÁDI PORADÍME!