3. 1. 2022

Autor: Marek Wohlgemuth, oblastní manažer, Allianz pojišťovna, a.s.

Inflace nabrala zběsilé tempo. Kdo nechce přehlížet znehodnocování vlastních úspor, nevystačí si se spořícími účty či stavebním spořením. Musí si vybrat investiční nástroj. Fondy Allianz vydělaly našim klientům až 63 % za posledních 5 let.

Koncem roku 2021 byla inflace v Česku pouhých 4,8 %. Jak ale upozornil Český statistický úřad, výsledek by byl vyšší zhruba o 1 %, pokud by vláda neodpustila za poslední dva měsíce roku 2020 daň z přidané hodnoty za energie. Při započtení zdražení, které se v zálohách za elektřinu a plyn ukáže většině domácností v lednu, přibydou další 3 %. Takže i když nebudeme brát v potaz vyšší ceny bytů, dosáhne lednová inflace až na 9 %. To jsou nejvyšší hodnoty od srpna 1998. Pro zajímavost, průměrná inflace za posledních 20 let byla 2,19 %.

Říká se, že by si každý měl odkládat alespoň 10 % ze svého měsíčního příjmu a tyto peníze nechat pracovat tam, kde na sebe budou samy vydělávat.

Co udělá složené úročení za 20 let při zhodnocení 8 % ročně, když si budete odkládat 3.000 Kč měsíčně?

Co se stane za 20 let se 720.000 Kč uloženými na běžném účtu, pokud na ně bude působit inflace v průměru 2,19 % ročně?

Rozdíl mezi tím, nechat peníze ležet na účtu nebo je efektivně a pravidelně investovat, dělá v tomto případě 1.247.213 Kč po započtení poplatků a inflace.

Podílové investiční fondy nabírají čím dál více na oblibě také u nás. Češi v nich mají uloženo dohromady 650 miliard Kč.

V Allianz investujeme s klienty do fondů, které v posledních 5 letech vydělaly až 12,6 % ročně, a u kterých je nulový vstupní poplatek. Na tyto investice se po 3 letech nevztahuje žádná daň a zároveň si je můžete v případě potřeby kdykoliv, bez jakékoliv sankce, vybrat.

Na nabídku našich fondů se můžete podívat ZDE.

Kontaktujte nás a my Vám rádi poradíme, jak a kde začít s vytvářením úspor!